Sosyal Bilim Dalları

Sosyal Bilim Dalları

Tarih:Geçmişte yaşamış uygarlıklara ait bilgilerin sebep – sonuç ilişkisi çerçevesinde kanıtlara dayanarak ortaya çıkarılmasını sağlayan bilim dalıdır.

Arkeoloji:Kazı bilimi olarakta bilinir.Binlerce yıllık sürede üzeri toprak ile kapanan tarihi eserleri çıkaran,eski kültürlerden kalan her türlü eşyayı,malzemeyi,mimari yapıyı,sanat eserlerini inceleyen bilim dalıdır.Tarih bilimi ile ortaklaşa çalışmalar yapar.

Antropoloji:İnsan kemiklerinden hangi ırka ait olduğunu belirleyen bilim dalıdır.Ayrıca antropoloji insanları ve toplumları inceler.

Etnoloji:Medeniyetlerin ortaya koyduğu kültürü ve bu kültürün yayılışını inceleyen bilim dalıdır.Kültür bilimi olarakta bilinir.

Coğrafya:İnsanın içinde yaşadığı çevrenin doğal özelliklerini, insan ile doğal çevre etkileşimini konu edinir.Hava olayları,yeryüzü şekilleri,ekonomik faaliyetler,bitki örtüleri,haritalar ve daha birçok konu coğrafyanın araştırma konusu içindedir.

Ekonomi:Ekonomik faaliyetler yapılırken insanların yaşadığı çevreden veya çevredeki insanlardan etkilenmesini ve üretim – dağıtım – tüketim ilişkilerini ortaya çıkaran bilim dalıdır.

Psikoloji:İnsanların davranışları ve ruhsal özellikleriyle ilgilenen bilim dalıdır.

Sosyoloji:Toplumun yaşam biçimlerini,örf ve adetlerini,toplumsal olay ve kurumlarını inceleyen toplumların kültürel ögelerini ortaya çıkaran bilim dalıdır.Toplum bilimi olarakta bilinmektedir.

Felsefe:Doğayı,insanları,çevreyi,evreni kısacası yaşamı anlamlandırmaya çalışır.Düşünürler tarafından ortaya atılmış bazı soruların cevaplarını araştırır.Farkı düşünme yeteneğinin,araştırma ve sorgulama becerisinin kazanılmasında önemli bir rol oynar.

Hukuk:İnsanların birlikte bir gereği olarak kurallar koymasını,insan hak ve özgürlüklerini ve devlet – vatandaş ilişkilerini konu alan bilim dalıdır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dünyamıza Sahip Çıkalım Ders Notu İndir

Dünyamıza Sahip Çıkalım Ders Notu İndir Ders notu, Eba Ders’ten yüklenmiştir. İndirmek için aşağıya tıklayınız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir