İç Anadolu Bölgesi’nin Ülkemiz Ekonomisine Katkıları

İç Anadolu Bölgesi’nin Ülkemiz Ekonomisine Katkıları

İç Anadolu Bölgesi, ülkemizin merkezinde bulunan denize kıyı olmayan bir bölgedir. Karasal iklimin hakim olduğu bir bölge olarak bozkırların bulunduğu bir coğrafyaya sahiptir. İç Anadolu Bölgesi’nde tarım ve hayvancılık yaygın olarak yapılmaktadır. Bununla beraber ve buna bağlı olarak da endüstriyel anlamda bir üretim sağlanmaktadır. Tarım ve hayvancılık üzerine sanayi alanları gelişim göstermektedir.

Bölgede bulunan su kaynakları, barajların yapılmasına, Tuz Gölü, tuzun çıkarılmasına, tarım ve hayvancılık da gıda endüstrisinin ve tekstil endüstrisinin gelişmesine neden olmaktadır. Bunların ekonomik getiri sağlaması söz konusu olmaktadır. Ayrıca ekonomik getiri olarak hizmet alanları da gelişmiştir. Eğitim, ulaşım, konaklama, turizm gibi alanlarda yaşanan gelişmeler bölgenin ekonomik olarak kalkınmasında etkili olmuştur.

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan doğal güzellikler ve tarihi eserler turizm faaliyetlerinin yapılmasına ve ekonomiye katkı sağlamasına imkan vermektedir. Bu nedenle ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi İç Anadolu Bölgesi’nde de turizm faaliyetleri önemli bir ekonomik getiriye sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir