Canan Dağdeviren (Kısa ve Öz)

CANAN DAĞDEVİREN


İlkokulu ve ortaokulu okuduktan sonra liseyi Kocaeli’nde bir Anadolu Lisesi’nde okurken 1999 depreminde okulu hasar gördüğü için, Adana Seyhan ÇEAŞAnadolu Lisesi’ne misafir öğrenci olarak gönderildi. Ardından Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden 2007 yılında mezun oldu.
İstanbul’da Sabancı Üniversitesinde tam burslu olarak Malzeme Bilimi ve Mühendis-
liği programındaki yüksek lisans eğitimini 2009’da bitirdi.
Fizik, elektronik, kimya, malzeme, mekanik ve tıp alanlarının kapsamına giren esnek ve katlanabilir, vücut içine ve deri üstüne yapıştırılabilir/giyilebilir elektronik aletler üzerinde çalışmalar yaptı. Kendisi 28 yaşındayken kalp yetmezliği sonucu hayata veda eden dedesinin ölümünü öğrendiğinde kalp hastaları için bir şey yapmaya kendine söz verdi ve piezoelektrik aletleri kullanarak kalbin üzerine yapıştırılabilen ve kalbin atış enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen giyilebilir bir kalp pili icat etti. Ardından da cilt kanserini teşhis eden cihaz üretti.>> Forbes dergisinin ‘’30 yaşından küçük 30 bilim insanı’’ listesine girdi.>>Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi Üyeliği’ne seçildi.>>MIT Technology Review’un her yıl derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde yer aldı.
Caner ve Emre adında iki erkek kardeşi vardır. 5 yaşındayken babasının hediye ettiği Marie Curie ile ilgili bir kitap okumayla fiziğe karşı ilgisi oluştu. Büyüdüğünde de Marie Curie’nin eşi Pierre Curie’nin keşfi piezoelektrikten ilhamla aletler üretti.
Canan Dağdeviren, 4 Mayıs 1985 tarihinde İstanbul,Üsküdar’da Adanalı bir anne ve Sivaslı bir babanın ilk çocuğu olarak doğmuştur.