Mustafa Kemal Liderlik Yolunda Ders Notu

Mustafa Kemal Liderlik Yolunda Ders Notu

MUSTAFA KEMAL LİDERLİK YOLUNDA 

Mustafa Kemal, Harp Akademisinden mezun olduktan sonra askerlik mesleğine Şam’daki göreviyle adım attı. Burada yakın arkadaşları ile gizlice Vatan ve Hürriyet Cemiyetini kurdu. Mustafa Kemal, Suriye’den gizlice Selanik’e geldi.
Mondros Ateşkes Anlaşması’nın imzalanmasından sonra Mustafa Kemal, Harbiye Nezareti emrinde çalışmak üzere İstanbul’a çağrıldı. İstanbul’da bulunduğu günlerde hiç boş durmadı. Vatanın içinde bulunduğu durumu anlatmak, vatanın kurtuluşu için çareler düşünmek amacıyla padişah, sadrazam ve bakanlarla birçok kez görüşme yaptı. Fakat bu görüşmelerden vatanın kurtarılması yönünde bir sonuç çıkmadı.
Bu durum karşısında Mustafa Kemal, Türk vatanın kurtuluşunu sağlamak ve Türk milletini örgütlemek amacıyla Anadolu’ya geçmeye karar verdi. Bir yandan da Şişli’deki evinde yakın arkadaşları Ali Fuat (Cebesoy), Rauf (Orbay) ve ismet (İnönü)
beylerle sık sık toplantı yaptı. Mustafa Kemal liderliğinde yapılan bu toplantılarda ülkenin geleceği ile ilgili çeşitli kararlar alındı. Mustafa Kemal Pasa, İstanbul’daki evinde düzenlediği toplantıların benzerlerini Anadolu’ya geçtikten sonra da çeşitli şehirlerde devam ettirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir