Ali Rıza Bey Caddesi

Serdar102

Nişancı

ALİ RIZA BEY CADDESİ

Bursa'da bulunan Ali Rıza Bey Caddesi girişinde Mustafa Kemal Atatürk'ün babası Ali Rıza Bey ile birlikteyim: " Sayın Ali Rıza Bey, bakın bu cadde sizin adınızı taşıyor. Tabelada adınız yazıyor. "
Ali Rıza Bey: " Ne, benim adım mı? Ben ne yaptım ki, insanlar adımı bir caddeye versinler? Hem bunca yıl sonra. "
Serdar Yıldırım: " Efendim, siz Mustafa Kemal Atatürk'ün babası olmakla şereflendiniz. Oğlunuz Mustafa, subay oldu ve Anadolu'yu düşmanlar istila edince Türk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. "
Ali Rıza Bey: " Bak sen Mustafa'ya ama O'nun büyük adam olacağını söyler dururdum. Demek ki büyük adam oldu. "
Serdar Yıldırım: " Hem de çok büyük. Çok büyük ve görkemli. "
Ali Rıza Bey: " Osmanlı Devleti ne oldu? "
Serdar Yıldırım: " Düşman devletlerin istilasına uğradı. Saraydan çıkmayan padişahlar, Osmanlının sonunu hazırladı. "
Ali Rıza Bey: " Mustafa'mın kurduğu Türkiye Cumhuriyeti kaçıncı yılını kutladı? "
Serdar Yıldırım: " Şimdi 1-Haziran- 2017 perşembe. 93 yıl oldu. "
Ali Rıza Bey: " O'nun var ettiği Türkiye Cumhuriyeti bunca yıl sonra varlığını sürdürüyor. Ne diyeyim, sonsuza kadar muzaffer olsun. "
Serdar Yıldırım: " Olacak. Ben inanıyorum Türkiye Cumhuriyeti' nin sonsuza kadar varlığını sürdüreceğine. "

SON

Üst Alt