Yazılı ve Uygulama Sınavları Denetlenecek

İlgi : a) Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği.
b) Millî Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi.
Bakanlığımız resmî ve özel okullarda uygulanacak ölçme ve değerlendirme esasları hakkındaki
İlgi (a)’da kayıtlı Yönetmelik 09 Eylül 2023 tarihli ve 32304 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmış ve
yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Yönetmelik’in “Yazılı ve uygulamalı sınavlar” başlıklı 5. maddesinin (g)
bendinde “(…) okullarda yapılan tüm sınavlar cevaplarını öğrencilerin oluşturduğu ve farklı bilişsel
düzeyde kazanımları ölçen maddelerden oluşan yazılı yoklama şeklinde yapılır.” hükmüne ve aynı
maddenin (i) bendinde “Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4 üncü sınıflarda öğrencilerin akademik ve
sosyal gelişiminin takibi ders öğretmenlerince sürekli yapılır. Öğrencilerin gelişim düzeyleri, öğretmen
rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun
temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme amaçlı ölçme araçları ile takip edilir.”
hükmüne yer verilmiş, bu Yönetmelik’e dayanılarak yayımlanan İlgi (b)’de kayıtlı “Millî Eğitim
Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi”nin “Yazılı ve uygulamalı sınavlarla ilgili esaslar”
başlıklı 5. maddesinin (e) bendinde “(…) okullar tarafından yapılacak tüm sınavlar açık uçlu veya açık
uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşan yazılı yoklama şeklinde yapılır.” hükmüne ve aynı maddenin (h)
bendinde “İlkokullarda; kısa süreli, hazırbulunuşluk, deneme ve tarama sınavları da dâhil hiçbir ad
altında sınav yapılamaz. Süreç odaklı değerlendirmeye yönelik hazırlanan ölçme araçlarında çoktan
seçmeli sorular kullanılamaz.
” hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda belirtilen mevzuat hükümlerinde Bakanlığımıza bağlı tüm resmî ve özel ilkokullarda
her ne ad altında olursa olsun sınav yapılamayacağı, ortaokullarda yapılan sınavlarda ise çoktan seçmeli
soruların kullanılamayacağı
açık olarak belirtilmiştir.

Bu bağlamda İl Millî Eğitim Müdürlüklerinde görevli Eğitim Müfettişleri aracılığı ile
Bakanlığımıza bağlı tüm resmî ve özel ilkokul ve ortaokullarda yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri
çerçevesinde denetim yapılmasına, yapılan planlı denetim çalışmalarında belirtilen hususlara dikkat
edilmesine, bahsi geçen mevzuat hükümlerine uymayanlar hakkında gerekli idari işlemlerin yapılmasına

ve yapılan işlemler hakkında Genel Müdürlüğümüze bilgi verilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Bilgilerini ve gereğini arz ederim.

Kemal BÜLBÜL
Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri

Üst Alt