7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Notları: Ülkemizde Nüfus Ünite 3. Konu Özeti

Arca İsmail

Kaptan-ı Derya

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi ÜLKEMİZDE NÜFUS ÜNİTESİ KONU ÖZETİ - DERS NOTU:
Bir yerde yaşayan insan sayısına nüfus denir. Nüfus sayımı sonucu nüfusun miktarı ve özelliği-niteliği hakkında bilgi ediniriz. Ad ve soyad, meslek, yaşadığımız evin durumu, ne zamandan beri o yerde yaşıyoruz, kaç çocuk var, okuma yazma bilenlerin sayısı tespit edilir. Devlet nüfus sayımına göre vatandaşlarına hizmet götürür. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) nüfus sayımını yapar. Nüfus yoğunluğu; bir yerde yaşayan insan sayısının o yerin yüz ölçümüne bölümüyle elde edilir. Nüfus sayımı sayesinde devletler, nüfus artışına göre insanlarına yapacağı okul, hastane, yol gibi hizmetlerin planlamasını yaparlar. Ülkemizde bazı yerlerin yoğun nüfuslu olmasının sebepleri nelerdir? Cevap: İş, eğitim, sağlık, ulaşım, iklim, sosyal ve kültürel imkanlar, açlık, kuraklık, savaşlar, tayin, evlilik, devletlerin çeşitli baskıları göçün nedeni olabilir. Ülkemizde bazı yerlerin yoğun nüfuslu olmasının sebeplerini iki başlıkta toplayabiliriz; 1-Doğal Etkenler; İklim, Bitki örtüsü, Yer şekilleri, Su kaynakları 2-Beşeri (insanların yarattığı) etkenler; Sanayi ve iş imkanları, Tarım ve hayvancılık, Turizm, Ulaşım, Yer altı kaynakları, Evlilik-Tayin, Sosyal ve Kültürel etkenler. Göçün sonuçları: İş gücü ucuzlar, tüketim artar, konut sıkıntısı yaşanır, çarpık kentleşme artar, eğitim, sağlık sorunları artar, trafik sorunları yaşanır. Osmanlı Devleti, fethettikleri yerlere Anadolu'dan pek çok kişiyi getirerek Yerleşme ve İskan Politikası uygulamıştır. Genç nüfuslu bir ülke olmamızın ülkemize sağladığı faydalar nelerdir? Genç nüfus sayesinde üreten, dinamik bir toplumuz. Darüşşafaka; Osmanlı zamanında babası ölmüş olup ekonomik durumu yetersiz kız ve erkek öğrencilere eğitim sağlamak amacıyla kurulmuştur. Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) : Başbakanlık GAP idaresi tarafından ekonomik, sosyal kalkınma ve yoksulluğu azaltmak amacıyla kurulmuş merkezlerdir. Vatandaşlara mesleki eğitim veren, meslek öğreten yerlerdir. Emekli Sandığı: Tüm devlet memurlarının sosyal güvenliklerini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bağ-Kur: Esnaf, sanatkar ve çiftçilerin sosyal güvenliklerini sağlamak amacıyla kurulmuştur. SSK: İşçilerin sosyal güvenliklerini sağlamak amacıyla kurulmuştur. SGK: Emekli sandığı, Bağkur ve Ssk birleştirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adıyla yeni bir kurum oluşturulmuştur. Beyin Göçü: Maddi imkansızlıklar, ilgisizlik gibi sebeplerden dolayı bilim adamı, doktor, mühendis gibi kişilerin ülkemizde çalışmak yerine yurt dışına gidip başka ülkelerde çalışmasına beyin göçü denir. Sahip olduğumuz Hak ve Özgürlükler olağanüstü hallerde (savaş, sıkıyönetim, sağlık, güvenlik, suç işlenmesini önlemek amacıyla) kısıtlanabilir.

Üst Alt