Toplum İçin Çalışan Resmi Kurumlar ve Sivil Kurumlar (Toplum İçin Çalışanlar)

&

TOPLUM İÇİN ÇALIŞANLAR;
Güvenlik Teşkilatı Okullarımız Sağlık kurumları Hastaneler Dispanserler Sağlık ocakları
4. Belediyeler

RESMÎ KURUMLAR
1- GÜVENLİK TEŞKİLATI
Toplum güvenliğini sağlamak için polis ve jandarma teşkilatı kurulmuştur. Vatandaşların can ve mal güvenliği polis ve jandarma tarafından sağlanır. Güvenlik teşkilatı huzurlu bir toplumun teminatıdır.
2. OKULLARIMIZ
Toplum için çalışan resmi kurumlardır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır.
3. SAĞLIK KURUMLARI
Görevi topluma sağlık hizmeti sunmaktır. Sağlık bakanlığına bağlıdır.
4. BELEDİYELER
Çöpleri toplar Sokakları süpürür Park ve bahçelerin bakımını yapar

YARDIM KURUMLARI
Devlet tarafından kurulmuş birtakım yardım kurumları vardır. Bu kurumların görevi yardıma ihtiyacı olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaktır.
KIZILAY
Kızılay; deprem, sel, yangın, heyelan ve bütün afetlerde zarar görenlere yardım eder. Afetlerde zarar gören insanların yiyecek, giyecek, barınma ve sağlık hizmetleri gibi ihtiyaçlarını karşılar.
Yoksul insanlar için aşevleri açar, yiyecek yardımı yapar. Kan merkezleri kurarak, insanlarını kan ihtiyacını karşılar.
SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU
Kimsesiz çocukların barınma, beslenme, giyecek ve okul ihtiyaçlarını karşılar. Kurulan yurtlarda barınan kimsesiz çocukların bütün ihtiyaçları Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından karşılanır. Burada kalan çocukların eğitimlerini tamamlayıp iş sahibi olmalarına yardımcı olur.
TÜRK HAVA KURUMU
Havacılığı insanlara sevdirmek ve hava kuvvetlerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Havacılığı sevdirmek için kurslar ve çeşitli faaliyetler düzenler.

YEŞİLAY
Sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerle mücadele için kurulmuştur. İnsanları bu konularda bilinçlendirmek ve bu alışkanlıklardan kurtarmak için faaliyetler düzenler.
Yardım kuruluşları faaliyetlerini hayırseverlerin yardımları ile gerçekleştirip, devam ettirirler.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
Gönüllü çalışan insanların bir araya gelerek kurmuş oldukları dernek, oda, vakıf, grup gibi kuruluşlardır.
Sivil toplum örgütlerinin amacı insanlara, topluma yardımcı olmak ve toplumu bilinçlendirmektedir.
Bunlardan eğitime hizmet edenler;
Anne Çocuk Eğitimi Vakfı (AÇEV) Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) Türkiye Can Çocuklar Eğitim, Koruma ve Yaşam Vakfı (CANEV) Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği (ERAM) Türk Eğitim Vakfı (TEV)
Sağlık alanında faaliyet gösterenler;
Ankara Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Türk Kalp Vakfı (TKV) Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfıdır.
Çevre ve kültür ile ilgili kuruluşlar;
Tarih Vakfı TEMA Vakfı İnsan Hakları Derneği Mehmetçik Vakfı Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
TEMA VAKFI
Hayrettin Karaca tarafından kurulmuştur.
Amaçları;
Ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığının korunması, Erozyonla mücadele, Ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek.
ANKARA LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI
1998 yılında kuruldu.
Lösemili çocukların her türlü ihtiyacını karşılamak için tüm enerjisiyle çalıştı.
İlk Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE hizmete açıldı.

AKUT
Doğal afetlerde insanların yardımlarına koşar. Yaşadığımız depremlerde pek çok insan kurtarmıştır.
Birçok yardım kuruluşu doğal afetlerde zarar gören insanlara yardıma koşmakta barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Sivil toplum örgütleri sadece kendi ülkelerinin insanlarına değil Dünyanın her yerindeki insanlara gerektiğinde yardıma koşmaktadır. Unicef dünya çapında, çalışan çocukların beslenme sağlık ve problemleriyle ilgilenen bu problemleri kamuoyuna taşıyan bir kuruluştur. Sivil toplum kuruluşlarında çalışan insanlar yaptıkları iş karşılığında ücret almayan, gönüllü çalışan hayırsever ve sorumluluk sahibi insanlardır.

Ekli dosyalar

• toplum için çalışanlar.rar
    12 KB · Görüntüleme: 170

Öğretmen

Nişancı

Teşekkür ederim öğretmenim.

Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş

vimax

Reis'ül Küttab

Çok sağolun. da
Keşkebunları kendi sitenize yükleseydiniz.

Ömür Dediğin

Kazasker

Teşekkür ederim çalışmanız çok güzel

çok sağ olun

cok tesekkur ederim...

Postacı Mülayim

Reis'ül Küttab

sağol

elinize sağlık cok guzel olmus....

bravoo....

dursun hanım

Reis'ül Küttab

tesekurler....

çalısma cok guzel olmus elınıze saqlık...

&

Yorumlar için çok teşekkür ederim

Üst Alt