LGS'ye İki Aydan Az Kaldı Nasıl Çalışmalıyım

LGS'ye İki Aydan Az Kaldı Nasıl Çalışmalıyım

Sevgili Gençlerimiz!
LGS'ye 2 aydan az bir zaman kaldı. Peki nasıl çalışmalı ve neler yapmalıyız ?

Bu yazımızda bundan sonra kalan süreci nasil yürüteceğimizden ve neler yapmamız gerektiginden bahsetmek istiyorum.

1. Öncelikle Türkçe Matematik ve Fen derslerine ağırlık verdiğinizi biliyorum ama şunu unutmayalım iyi kaleci kolay gol yermiş derler. Sınav puanında virgülden sonra 4 rakam daha olduğunu hesaba katarsak bütün dersler önemli ve zaman ayırmayı gerektiriyor. İnkılap Tarihi, Din Kültürü ve İngilizce derslerine mutlaka çalışma programımızda yer verelim yoksa bu derslerden soru kaçırmamız bizi iyi kaleci durumuna düşürecektir.

2. Nisan ara tatilini iyi değerlendirelim ve çalışma tempomuza evde yada okulda kamp programlarıyla hız verelim.

3. Eksik olduğumuzu bildiğimiz derslerin ilgili konularına ek zaman ayıralım. Yapamıyorum anlamadım demek yerine konunun üzerine ısrarla ve azimle gidelim.

4.Evde çözdüğümüz ama anlamadığımız soruları mutlaka belirleyelim ve ilgili ders öğretmenlerine sormaktan çekinmeyelim. Unutmayalım yanlışlarımızı anlarsak bunları kazanca çevirmiş oluruz.

5. En büyük hatalarımızdan biri de yukarıda bahsettiğim konudur. Deneme ya da testlerde yanlışlarımızın üzerine gitmemek. Bu konuyu es geçmeyelim.

6. Sözel derslerle Fen Bilimlerinde anlamakta zorlandığımız konularda mutlaka kısa özetler çıkartalım.

7. Her dersin kavram sözlüğü oldukça önemlidir. Belli aralıklarla kavramları tekrar etmeyi unutmayalım.

8. Soru bankalarımızı okulla eş zamanlı olarak çözelim ve konular bittiğinde bitirmiş olalım.

9. Bu saatten sonra yeni soru bankası almak yerine branş denemelerine başlayalım. Sarmal denemeleri bitirdikten sonra genel branş denemelerine başlayalım.

10. Takıldıgımiz soru ya da sorular hangi konular ile ilgili ise mutlaka ders kitabımıza göz atarak anlamaya çalışalım.

11. Haftada 1 kez yapılan kurumsal deneme sayımızı kendi imkanlarımızla evde deneme şeklinde 2 ye çıkartalım.

12. Nisan ara tatilinde 3-4 kurumsal denemeyi saat tutarak, zaman yönetimine de dikkat ederek çözelim.

13. Branş denemelerini günlere yayalım ve soru bankaları ile çaprazlama olarak çözelim.

14. Denemelerin zorluk düzeyleri değişeceği için iniş çıkışlara ve puanlara takılmayalım.

15. Özellikle Matematik dersinde 10-15 net aralığında iseniz son 55 gün kala bireysel destek almanızı öneririm.

Yukarıda maddeleyerek sizlere bahsettiğim önerilerimizi artırmamız mümkün. Unutmayalım bir yarışta ipi sonuna kadar koşan sporcu göğüsler. Son viraja doğru gittiniz bu günlerde tempomuzu düşürmeyelim ki bütün emeklerimiz boşa gitmesin. Pes etmek yok.

Sevgili Gençler!
"Başarı gayrete aşıktır" sözünü de bir kenara yazmanızı istiyorum.

Herkese hayırlı Ramazanlar dilerken, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

İbrahim TÜRKSOY /Akademik Koç- LGS Danışmanı.

Bu yazı İbrahim TÜRKSOY tarafından hazırlanmıştır. Eline ve emeğine sağlık...

Üst Alt