Etkin Vatandaşlık Ünite Özeti

Özet Açıklaması
Hayatımızı sağlıklı şekilde sürdürebilmek için temel ihtiyaçlarımızın karşılanması gerekmektedir. Temizlik, sağlık, eğitim ihtiyaçlarımızdan bazılarıdır. Eğitim almak için okula, hastalandığımızda hastaneye gidiyoruz.
Emniyetimizi polis ve jandarma sağlıyor. Devletimiz bu gibi toplumsal ihtiyaçlarımızı karşılamakla sorumludur. İhtiyaçlarımızı karşılayan kurumların sadece devlet tarafından oluşturulmadığına dikkat çekmek istiyorum.
İhtiyaçları karşılamak için oluşturulan kurumlar resmi kurum ve sivil toplum kuruluşu olarak ikiye ayrılır.
1-Resmi Kurum: Devletin kurduğu kurumlara resmi kurum denir. Okul, hastane gibi... Bu kurumların her biri ilgili oldukları bakanlığa bağlıdır. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) toplumdaki bireylerin eğitim-öğretim ihtiyacını karşılamak için kurulmuştur. Anayasamızda herkese eğitim-öğretim hakkı verilmiştir. Bu hakkımızı kullanmamız için devlet okul yaptırır, çocukları okula kazandırır, eğitim-öğretim faaliyetlerini düzenler. Sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar da eğitime destek verirler, devlete yardım ederler. Eğitime %100 Destek Projesi buna örnektir.

Üst Alt