Belediye'nin Görevleri

Belediye de görev yapan bir çok çalışan bulunmakta olup, bu çalışanlar belediye içerisinde farklı görevler almaktadır. Bu görevlere göre yapacağı işler değişir. Belediye de çalışan tüm işçiler devlet memuru olmaktadır. Fakat belediye ihtiyacı doğrultusunda fazla personel alabilir ve almış olduğu bu personeli geçici olarak çalıştırabilir.
  • Kentin altyapısı ile ilgilenmektedir. Bunun içerisine su dağıtımı, şebeke dağıtımı, kanalizasyon, şehiriçi yollar, doğalgaz dağıtımı vs. gibi işler belediyeye aittir.
  • Çöp toplama, yolların temizlenmes, itfaiye hizmetler, zabıta hizmetleri, cadde ve sokak temizliği ve halk sağlığını koruma gibi görevler.
  • Şehir içerisinde imar ile ilgili izin ve belgeler belediyenin görevleri arasındadır.
  • Şehrin ekonomik işleri belediyenin kontrolü altındadır. Fiyat ve ücret tespit etme, haller açma, pazar yerleri kurma, sanayi bölgeleri kurma vs. gibi görevler belediyeye aittir.
  • Şehir içerisinde eğitim ile ilgili görevleri vardır. Okul öncesi eğitim verme, mesleki eğitim kursları düzenleme ve kütüphane açma vs. gibi görevleri vardır.
  • Sağlık hizmetleri, dini görevler, nikah işleri, yurt açma ve ucuz konut yapma gibi görevleri vardır.
  • Şehir içerisindeki ulaştırma alanındaki işler belediyeye aittir.
  • Eski tarihi eserleri koruma, kültür merkezi açma, spor alanları yaratma, tiyatro müze ve sinema salonları açma gibi görevleri vardır.